E-LUXFERY.cz

OBECNÉ TÉMA

ODBORNÉ TÉMA

Vyhledávání

< návrat zpět

Poradna...


Téma: Popraskané luxfery rss

Zaslal/a 22.9.2015 12:39

Dobrý den.
Jsem majitelem rodinného domku, který jsme kolaudovali v r. 2001. Ve fasádě máme 4 okna s luxferami. Okna v patře mají 6 x 10 tvárnic, mezery mezi nimi jsou 1 cm, rozměr okna je 125 x 210 cm. Okna z luxfer jsme dělali v r. 1999, po poradě s místními stavaři je mezi zdivo a okno vložen profil, který se požívá na podhledy k sádrokartonu, do profilů jsou vložené pásy z lepenky ( která se požívá jako izolace do podlahy a do zdí), aby se nepřenášelo sesedání domu do luxfer. Napříč mezi luxferami jsou vložené železné pruty. Poslední dva tři roky ovšem luxfery začaly samy od sebe praskat, nejdříve se objevila prasklina na jedné luxfeře v dolním rohu, ale teď jich už popraskalo hodně, ozývají se rány, jak se dělají trhliny, a vyletují střepy až na podlahu, a to bez jakéhokoliv vnějšího impulsu, zrovna včera v pět hodin odpoledne, teplota venku a uvnitř domu byla skoro stejná a nefoukal ani vítr. Bohužel nás dříve nebo později čeká bourání a výměna luxfer, ale potřebovali bychom radu, jak to udělat, abychom za deset let nemuseli dělat opravu znovu. Moje představa by byla zabudovat do luxfer nějaký pevný přesný rám, který bude rozdělen příčně i podélně, ale nevím, z jakého materiálu by měl být, kdyby byla použita běžná páskovina, bude se pnutí od tepelné roztažnosti přenášet do luxferů a dopadne to stejně nebo ještě hůře. Existuje nějaký profil třeba jako pro plastová okna, který by byl plochý a šel zazdít mezi luxfery? Okna v patře jsou poměrně velká, jedno jde od podlahy v koupelně a druhé je u schodiště. Interiér vypadá dobře, na chodbě a v koupelně je světla dost a z ulice není dovnitř skoro vidět. Jako architektonický prvek je sklo atraktivní a byli jsme s nimi spokojeni. Děkuji za radu a odbornou pomoc.


icon , #000011
Dobrý den
Dle Vašeho popisu se jedná a klasický konstrukční problém. Praskání je způsobeno hlavně špatnou skladbou konstrukce samotné. Jak popisujete ocelové pruty jsou pouze napříč ( tedy jestli chápu dobře pouze vodorovně) a tím se celá váha okna přenáší na spodní řady, které pnutí nevydrží a praskají.Ocelové pruty se z tohoto důvodu mají instalovat i svisle právě kvůli rovnoměrnému roznesení váhy konstrukce do celé plochy okna. Zároveň je také třeba po obvodě okna vytvořit ocelový rám z prutů osazený do obvodové malty.
Řešením je zcela jistě výměna oken za nová. V tomto případě bych doporučil prefabrikované dílce - http://luxfery.net/2015_www/index.php?p=jak-stavime-luxferyBLOCK SYSTEM, které jsou vyrobeny plně v souladu s technologickými požadavky na skleněné tvárnice. Zároveň také nevykazují sebemenší dutiny uvnitř vyzdívky ( rozdíl oproti klasickému zdění), a tím nevzniká vypraskávání při zatečení vody do dutin a jejím zámrzu.
Samozřejmně Vám specialisté rádi poradí po osobním seznámení s Vaší stavbou. Okna je potom možné instalovat technikou v jednom kuse z vnější strany fasády objektu.
V případě dakších dotazů mi prosím zavolejte.(606658030)
Děkuji